Razem przeciw wykluczeniu społecznemu

Logo BIP
Biuletyn informacji publicznej

Wyszukiwarka

Przejdź do: strona główna
Przejdź do: mapa serwisu
Przejdź do: Kontakt
Przejdź do: Wersja klasyczna serwisu


Menu główne


Rozstrzygnięcie konkursu

4 kwietnia 2012
Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w dniu 03.04.2012 r. poinformował o wyniku przeprowadzonej oceny formalnej i merytorycznej ofert w konkursie na wykonanie pilotażowego wdrażania standardów usług w zakresie bezdomności i przetestowania Modelu GSWB w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” Zadanie 4 – „Działania w zakresie standaryzacji pracy z bezdomnymi. Opracowanie Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności (GSWB)”.
Do konkursu przystąpiło 28 Partnerstw Lokalnych. Pozytywną ocenę otrzymało m.in. Partnerstwo Lokalne Strzelce Opolskie, które realizować będzie projekt „Razem przeciw wykluczeniu społecznemu” w termin od 1.04.2012 r. do 31.08.2013 r.

Bezdomność to stan, który jest trudny do zrozumienia człowiekowi, który nigdy tego nie przeżył. Bezdomnych często spotykamy na swojej drodze, ponieważ jest to obraz współczesnej rzeczywistości. Bezdomni to różni ludzie, różnią się pod względem cech osobowości, zainteresowań, sposobu bycia, zachowania, jednak w ostatecznym podsumowaniu to takie same istoty jak i my. Są tylko bardziej dotknięci przez los, a może przez własne postępowanie.
Stali się bezdomnymi z różnych przyczyn i wiedzą co to głód, spanie pod gołym niebem, co to ziąb, choroba, wszy. Taki jest właśnie obraz polskiego bezdomnego. Nie można jednak generalizować, że każdy bezdomny tak właśnie wygląda. Jednak można stwierdzić, że w większości przypadków każdy z nich przeszedł taki stan. Bezdomnych możemy podzielić na tzw. schroniskowych i poza schroniskowych. Osoby które żyją w schroniskach mają lepsze warunki do życia. Mają zaspokojone elementarne potrzeby, natomiast bezdomni poza schroniskowi nie mają już tak łatwo, często cierpią głód, zimno, nie mają gdzie przenocować, śpią na klatkach schodowych, na świeżym powietrzu, taki właśnie obraz bezdomnego ma większość Polaków.
Sami bezdomni twierdzą, że Polacy mają negatywny do nich stosunek. Zdarza się, że patrząc na bezdomnego odwracamy twarz, aby ominąć żenujący obraz współczesnej rzeczywistości. Bezdomność nie polega tylko na braku mieszkania, ale przede wszystkim utracie domu jako sposobu bycia, poczucia więzi z miejscem czy ludźmi, bezdomni bardzo tęsknią za normalnością, za rodziną, normalnymi stosunkami interpersonalnymi.
Alkohol to jeden z głównych nieprzyjaciół osób bezdomnych, w dużej mierze zdają sobie sprawę ze skutków uzależnienia od alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Żyjąc w skrajnym ubóstwie często sięgają po te alkohole z najniższej półki. Uzależnienia nie dają im szansy na normalne życie, zdają sobie z tego sprawę, ale zerwanie z nałogiem nie jest już takie łatwe. Bezdomni tak samo czują jak my. To takie same osoby jak każdy z nas, w niczym nie jesteśmy od nich lepsi, a oni od nas gorsi. Współczesność jest okrutna , może zdarzyć się w naszym życiu tak, że sami staniemy się bezdomnymi, dlatego z naszej strony należy się osobom bezdomnym przede wszystkim szacunek.
Rzadko kto z nas zastanawia się, że pod skorupą brudnych ubrań, długiej brody i ogólnie złego wyglądu, kryje się fantastyczny człowiek. Trzeba tylko dać mu się gdzie umyć, przebrać, ogolić, a wyłoni się całkiem inna postać. Bezdomni tak jakby mają dwie strony, zewnętrzną trochę zabrudzoną, potarganą i wewnętrzną , która często nie jest dla nas do końca znana.

Partnerstwo Lokalne Strzelce Opolskie w ramach projektu „Razem przeciw wykluczeniu społecznemu” zaplanowało przetestowanie standardów pomocy usług społecznych skierowanych do osób bezdomnych w sześciu obszarach Modelu GSWB:
  • Streetworking
  • Praca socjalna
  • Mieszkalnictwo i pomoc doraźna
  • Partnerstwa Lokalne
  • Zdrowie
  • Zatrudnienie i edukacja
Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Adrian Kastura (2012-11-14 08:56:46)
Liczba odwiedzin: 2264

Stopka

Zamknij