Razem przeciw wykluczeniu społecznemu

Logo BIP
Biuletyn informacji publicznej

Wyszukiwarka

Przejdź do: strona główna
Przejdź do: mapa serwisu
Przejdź do: Kontakt
Przejdź do: Wersja kontrastowa serwisu


Menu główne


Streetworking – tematem spotkania z opiekunem merytorycznym projektu

19 października 2012
Dnia 17.10.2012 r. w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich miało miejsce spotkanie z opiekunem merytorycznym w ramach Projektu Panem Pawłem Ciołkowskim. Głównym tematem spotkania było omówienie standardu streetworkingu w środowisku osób bezdomnych na podstawie Modelu GSWB.
Streetworking w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza pracę na ulicy, pracę uliczną. Jest to metoda polegająca na docieraniu do środowiska przebywania osób bezdomnych i pracy w nim przez odpowiednio wyszkolone osoby tzw. streetworkerów. Celem głównym jest zmniejszenie skali bezdomności ulicznej.

Pozostałe cele to:
  1. Udoskonalenie systemu dotychczasowej pomocy społecznej dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, poprzez:  uzupełnianie systemu wsparcia skierowanego do osób bezdomnych o nową jakość pracy z ludźmi bezdomnymi pozostającymi poza instytucjonalnymi formami wsparcia  tworzenie koalicji , tj. wypracowanie i wdrożenie modelu współpracy pomiędzy instytucjami działającymi w obszarze pomocy społecznej i innymi podmiotami, mogącymi wspierać te działania.
  2. Zwiększenie możliwości monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom występującym w środowisku osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, poprzez:  Tworzenie map niemieszkalnych  Wymianę informacji pomiędzy partnerami działającymi w obszarze pomocy i polityki społecznej,  Pracę w środowisku  Zapobieganie zamarznięciom w porze zimowej osób przebywających poza placówkami  Działania profilaktyczne, edukacja i promocja zdrowia w środowisku osób bezdomnych
  3. Aktywizacja środowiska lokalnego na rzecz osób bezdomnych, poprzez:  Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z wybranymi przedstawicielami społeczności lokalnej  Kształtowanie postawy wrażliwości i odpowiedzialności społecznej  Edukacja – informowanie społeczności lokalnej o formach, możliwościach i rodzajach dostępnej pomocy dla osób bezdomnych w lokalnym systemie wsparcia  Przełamywanie stereotypów dotyczących bezdomności.
  4. Obszary działania streetworkerów:  Badanie środowisko, w tym poszukiwanie i docieranie do osób bezdomnych  Obecność w środowisku i jego monitorowanie  Nawiązanie kontaktu  Budowanie i utrzymywanie relacji, w tym tworzenie planu działań  Realizacja planu i zakończenie relacji  Interwencje
  5. Mapa miejsc niemieszkalnych jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy streetworker pracującego wśród osób bezdomnych, dzięki któremu możliwe jest m.in. poznanie skali zjawiska bezdomności pozainstytucjonalnej.
Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Adrian Kastura (2012-11-14 08:59:16)
Liczba odwiedzin: 2583

Stopka

Zamknij